“SINIFIMDA YANIMDA OL, BAŞARMAMA DESTEK OL” PROJESİNDE EĞİTİMLER BAŞLADI

0
177

Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı tarafından yürütülen ve Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen “Sınıfımda Yanımda Ol, Başarmama Destek Ol” projesi kapsamında 35 öğrenci “Yardımcı Destek Personel” eğitimleri almaya başladı. Eğitim kapsamında Balıkesir Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programına devam eden öğrenciler “Yaygın Gelişimsel Bozukluk” ya da “Otizm Spektrum Bozukluğu” tanısı almış çocukların Okul Öncesi Kaynaştırma uygulamalarına devam ettikleri kurumlarda eğitimlerine destek olmak için “Yardımcı Destek Personel” olarak yetiştirilecek.

Katılımcılar otizmli çocukların ihtiyaçlarını yakından tanıyacak

Öğrencilere, proje kapsamında hazırlanan ve 9 üniteden oluşan seminer veriliyor. Otizmli çocukların özel eğitimi konusunda dünyadaki gelişmelere paralel olarak oluşturulan seminer içerikleri ile öğrencilerin hem teorik bilgilere hakim olması hem de teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi ile birlikte her bir katılımcının otizmli çocuklara bireysel destek eğitim verebilecek destek personel olarak yetişmesi sağlanıyor.

Projenin eğitimleri Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, Doç. Dr. Yasemin Ergenekon, Dr. Öğr. Üyesi Aysun Çolak, Öğr. Gör. Dr. Çimen Acar tarafından gerçekleştiriliyor. Eğitimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, “Katılımcıların otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlamayı, Otizmli çocukların özellikleri ve gelişimleri hakkında bilgi sahibi yapmayı, otizmli çocukların eğitiminde kullanılabilecek bilimsel dayanaklı uygulamalar konusunda bilgilendirmeyi, bu uygulamalara yönelik yöntem araç gereçlerini kullanarak otizmli çocuklara nasıl öğretim yapacakları konusunda bilgi ve beceri sahibi yapmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Gerçekleştirilecek eğitim modüllerinin otizm alanında çalışan kurumlarla paylaşılmak üzere kitap haline getirilmesi planlanıyor.

MYO öğrencileri proje kapsamında stajlarına başlayacak

Projenin uygulanacağı anaokulları ile eşleştirilecek öğrenciler, eğitimlerin ardından eşleştikleri okullarda Şubat- Mayıs ayları arasında staj uygulamalarına başlayacak ve stajları boyunca staj koordinatörleri tarafından desteklenecek. Staj koordinatörleri kaynaştırma eğitimi alan çocukların aileleri ile birebir çalışmalar sürdürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here